Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00
Vinnande bild (beskuren av red.)

Anders Johansson hälsade alla välkomna till vårens sista månadsmöte i Högsbo kyrkas samlingssal denna somriga tisdagsförmiddag. Förutom att informera om höstens första handledarmöte den 19 augusti och medlemsmöte den 27 augusti påminns vi om att nya krafter alltid behövs när supporten drar igång efter sommaren. Under sommaren finns alltid "kunskapsbiblioteket" och ITS-play självstudier tillgängliga på Workplace.

Förutom föreningens kommunikationsplattform Workplace ( tillgänglig för oss utan kostnad från Meta) finns även: Watts App, Signal, Instagram, Messenger (Facebook) samt via Windows 365- Teams - bland de vanligast använda. För kommunikation inom företag eller privat märks även: Skype, Zoom samt Google Meet.

Från scenen visades även kartsökningsfunktioner på nätet upp som Google Earth, Google Maps - lämplig för vägbeskrivningar- Trafiken.nu- med tillgång till vägkameror på olika strategiska ställen, HittaUt- orienterings-kartor samt OutDoor Active- med vandringsleder och stigar i skogen.

Efter en välbehövlig fikapaus äntrade Maria Borgström Ericson scenen för ett intressant föredrag för oss som är nyfikna på att skaffa boende i Spanien via "Costa Blanka Hem". En hemsida rekommenderades: www.idealista.com/se. Vi uppmanades att ha en bestämd budjet-planering samt att ta hänsyn för tilläggskostnader på ca:15%. Ett NIE-Nummer krävs inför köpet samt ett spanskt bankkonto.

Vidare krävs en reservationsdeposition på 3000 Euro samt en handpenning på 10% av köpeskillingen. När köpet är genomfört tillkommer en fastighetsskatt till kommunen. Ett praktiskt råd är att aldrig lita till andra människors rekommendationer utan att verkligen åka ner till Spanien för att kunna se med egna ögon. Avslutningsvis tryckte Maria extra på att nyttjanderätten till fastigheten är större än äganderätten ( risk för husockupanter).

Vårens fototävling där vi uppmanades att ta ett foto på en blomma och lägga upp i gruppen "medlemsfoton" på Workplace hade fått ett trettiotal fina bidrag. Inger Gustavsson knep till sig vinsten med ett snyggt foto på några pioner och belönades med tre trisslotter.

Med en önskan om en trevlig sommar till alla seniorerna avslutades mötet och vi fick vandra ut till ett välförtjänt sommarlov.

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar