Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

 

Denna sista tisdag i månaden april hälsade vår ordförande Anders Johansson alla seniorer välkomna i ett välbesökt församlingshem till Högsbo kyrka. Mötet började med en information om kurser som vid mötestiden ännu inte var fulltecknade: Workplace - 8/5 , Android kamera/mobil - 14/5 och 23/5 samt Trafiken idag - 16/5 och 23/5. Sista fredagen som supporten är tillgänglig i Beda är 24/5 innan sommaren.

Mötets tema är att ta fina bilder med mobilen samt hur det fungerar när du vill lagra dessa i molnet vilket illustrerades på ett förträffligt sätt på en "whitebord- tavla som rullades ut på scenen. Anders gav dessutom handfasta och konkreta tips på hur du kan hantera mobilen för att till exempel undvika skakiga bilder samt att se till så att inte skugga faller över motivet. Du kan även ändra en bild i efterhand och beskära den samt lägga in text eller rutmönster lite olika beroende på Android eller IPhone telefon. En App som rekommenderades å det varmaste är: "Snapseed".

En välkommen paus bjöd på kaffe och smörgås och utlöste ett muntert sorl bland borden i salen.

Bilder lagras på olika sätt till exempel: i mobilens minneskort eller i molnet samt på OneDriven tillgänglig i Windows 365 ( helt gratis i ditt medlemskap). Ett annat sätt är på en USB-sticka eller i fotoalbum som ofta erbjuds som en extratjänst via till exempel Facebook.

Du kan med fördel visa upp dina bilder i din Smart TV ( äldre apparater behöver en inkopplad Cromecast) eller på din surfplatta. En fin extrafiness är videomöten ( ZOOM, Google Meet, Teams eller på Skype) i din mobil, platta eller på datorn.

Vårens fototävling för IT seniorerna som går av stapeln under maj månad gäller en vacker bild på en blomma. Bilden lägger du in på Workplace under gruppen "Medlemsfoton". Vinnare tillkännagivs vid vårens sista månadsmöte den 28 maj.

Innan mötet avrundades denna vackra Valborgsmässoafton fick vi se exempel på fina fotografier tagna av tre seniorer. Christer som är vår kursledare för Iphone var först ut följd av Kjell Sandberg som visade flera landskapsbilder tagna med Android mobil. Tillslut så fick vi njuta av Britt-Marie Bolins fina bilder helst tagna med systemkamera men även emellanåt med hjälp av en IPhone 8.

Vi får avluta denna vårtermin med ett avstamp till sommarlovet den 28 maj. Väl mött då alla kreativa IT seniorer i Göteborg.

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar