Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Denna februaritisdag i Högsbo kyrkas samlingssal inleddes med ett välbesökt och stadgetroget årsmöte för  IT-Seniorerna i Göteborg.

Efter en välbehövlig fikapaus kunde ordförande Anders Johansson öppna det följande månadsmötet som började med en koll på vår hemsida itseniorena.se. Innevarande år har startat upp med ett nytt och förenklat bokningssystem gällande både månadsmöten såväl som kursbokningssystemet. I kursutbudet som du endast når via hemsidan kan du efter att ha hittat din favorit bland ett utbud som består av femton alternativ med ett par klick både boka din plats och kunnat betala din kursavgift. Du får sedan en kvittens i din telefon.

De fysiska kurserna hålls i vår kurslokal "Beda" på Marklandsgatan och sker måndag till torsdag klockan 09.30-12.30. Vår support i samma lokal har öppet för besök på fredagar 09.30-12.30. Innan du bokar din kurs på hemsidan bör du kolla så att det finns någon plats "ledig" eftersom det endast finns rum för sex kursdeltagare. Om du vill stå som reserv på en fulltecknad kurs placeras på en reservlista och meddelas om det uppstår avbokningar. Distanskurser är än så länge på planeringsstadiet.

Vår kommunikationsplattform inom föreningen heter Workplace och innehåller mycket matnyttigt informationsmaterial bland annat finns korta videor om det nya bokningssystemets funktioner. Plattformen har konstruerats av META och har ett välkänt och smidigt sätt att nå alla medlemmarna på samt flertalet trevliga grupper för olika intressen.

Kaffegruppen fick ta emot välförtjänta blomsterbuketter och vår ordförande Anders fick också en bukett blommor samt fyrstämmiga hurrarop tillsammans med  skönsång på sin bemärkelsedag. Innan mötet avslutades slogs det ett slag för månadsmötet i mars som har Artificiell Intelligens som huvudtema. Det luktade nästan lite vårliga men aningen gäckande milda vindar utanför på höjderna i Högsbo när glada seniorer återgick till vardagslunken.

 

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar