Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Ingen av oss har kunnat undvika att märka att telefon- och SMS-bedrägerier har ökat markant de senaste åren. Misstänker du att du blivit kontaktad av en bedragare, skicka ett SMS med telefonnumret till 7726 och anmäl om du blivit lurad till polisen.

I slutet av förra året startade ett SMS-nummer dit du kan skicka telefonnummer du misstänker att det tillhör bedragare. Numret är 7726. Det går inte att ringa dit, utan bara skicka SMS. 7726 är ett internationellt nummer. På mobilen blir numret ordet SPAM, vilket betyder oönskad skräppost. Alla misstänkta SMS samlas på ett ställe och möjliggör att fler fall upptäcks och att operatörerna kan agera samtidigt. En snabb anmälan dit, kan leda till ett snabbt stopp för lurendrejeriet.

– Några av de vanligaste bedrägerierna är annonsbedrägerier och så bedrägerier där bedragaren utger sig för att vara ditt barn/barnbarn där mobilen gått sönder och nu har det kommit en faktura som måste betalas snabbt. Även ärenden där bedragaren skickar ett SMS där de utger sig från att vara ett företag, som ska skicka någon typ av kapitalvara till dig och ber dig ringa upp. När du ringer upp så har skurken dig på kroken. Det är alltid så bråttom att du inte kan hinna ringa upp någon närstående. Det är då man ska dra öronen åt sig.

Bankerna vill ge smidig service, vilket utnyttjas av bedragarna
Ofta utger sig bedragarna att de kommer från din bank och att de ska hejda att pengar ska överföras från ditt konto. Men i själva verket är det de som tömmer ditt konto när du identifierat dig med Bank-ID. Vi, som bankkunder, kräver som regel att våra bankärenden ska gå snabbt och smidigt. Om bankerna gör det svårare att överföra pengar får vi inte samma service.

– Målgruppen för bedragarna är som regel vi äldre. Det är inte svårt för bedragarna att hitta vilka som är äldre. De kan bara filtrera. Ofta sitter de utomlands. Därför kan det vara svårt för polisen att hitta dem. De kan ofta hitta och lagföra penningtvättarna som befinner sig i Sverige. 

Bli misstänksam om det skall gå snabbt
Bedragarna har det som ett heltidsjobb att lura folk. De provar kanske med tjugo stycken, så är det en som fastnar på kroken. Det är samma sak här. Det gäller att få fram pengar snabbt. Det är kanske fara för deras liv, eller häng på tåget nu annars missar du. Det är för att du inte ska få igång det logiska tänkandet.

Bedrägerierna drivs på samma sätt som företag. Bedragarna sitter i callcenters och har en kunddatabas över kunderna. För att själv skydda dig behöver du, dels vara misstänksam, dels vara uppdaterad kring vilken typ av bedrägerier som används just nu.

Läs mer om hur du kan skydda dig. Länkarna öppnas som ny flik i din webbläsare.

 

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar