Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Föreningens ordförande Anders Johansson hälsar alla deltagare välkomna till vårens sista sammankomst i Högsbo kyrkas församlingshem denna försommaronsdag. Ett litet dilemma uppstår när inte alla deltagarna anmäler sig till sammankomsterna på ett korrekt sätt via vår hemsida med den följden att de förberedda mackorna till kaffepausen inte räcker till alla i församlingen. Alla som känner på sig att rutinerna brister har nu sommaren på sig att bättra sig inför hösten då månadsmötena kommer att hållas på tisdagar.

Anders fortsätter med dagens tema "Bilder och Foto" med några tips om hur du hanterar din mobil på ett rätt sätt när du fotograferar:

  • Använd alternativ avtryckare eller stativ om du vill undvika "skakiga" fotograferingar.
  • Ta flera bilder på samma motiv.
  • Använd mobilen i liggande läge för att få bredare bild utan "kanter".
  • Om du har solen i ryggen huka dig ner för att undvika att din skugga faller in i bilden.
  • Använd om möjligt HDR eller LIVE-läge.
  • Ändra bilden i efterhand med funktionerna - Ändra (Trollspö) - Justera ( Live-video)
  • "Filter" ändrar Ljusstyrkan och det finns även möjlighet att lägga in text direkt i fotot.
  • "Live"-funktionen spelar in en kort video på några sekunder och väljer automatiskt ut den bästa bilden.

Det finns fler möjligheter att lagra bilder "i molnet"- I cloude eller One Drive för Google samt genom att använda en USB-sticka i din LapTop.

Visa dina bilder i TVn via en CromeCast, som kopplas in i en HDMI- anslutning eller automatisk i din Apple-TV. Du kan även beställa fotoalbum direkt på t.ex Facebook.

En rolig Sommartävling på vår grupp "Medlemsfoton" i Workplace, där du beskriver ditt foto med en mening och döper bilden "Foto 2023".

Lennart Ramsvik avlöste på scenen och pratade om hur du kan tolka en bild.

Han visade först en bild från en bilbärgning i Göteborgs hamn där alla personerna stod med ryggen mot kameran. Eftersom flera poliser och försäkringstjänstemän fanns med på platsen är det extra viktigt med personernas godkännande för identifikation ( enligt GDPR- direktiven). Flera fina bilder visades upp på fyrplatser, bilar, båthamnar och naturbilder. Lennart rekommenderade oss att använda "Live Video"-funktionen när vi kräver extra djup i bilderna.

Thomas Bengtsson gav sedan ett förtydligande beträffande funktionen "bildström" när du laddar upp bilder i molnet. När det gäller Apple telefoner som inte automatiskt kan ladda upp backup-bilder i telefonen skall du nu gå in på personliga "inställningar" och klicka på "Icloud bilder". Thomas slog även ett slag för Appen "Snapseed" som ett perfekt och gratis bildredigeringsverktyg.

Innan Anders Johansson avslutade mötet och önskade oss alla en trevlig sommar uppmanade han alla medlemmar- att på Workplace eller via mail till förtroendevalda komma med idéer inför höstens kursutbud.

Med en lite aning om ett kommande 400-årskalas för staden Göteborg till juni månads första helg gick IT-seniorerna på ett härligt sommarlov.

 

 

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar