Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Föreningens ordförande Anders Johansson hälsade alla välkomna och berömde vår insats på Seniormässan som resulterade i 54 nya medlemmar. Kursverksamheten i vår utbildningslokal "Beda" har fram till nu lockat 85 st kursdeltagare. Föreningen välkomnar medlemmar som vill gå in  och utöka vår handledarverksamhet som kursledare eller som stödperson vid de olika IT-kurserna i Beda. Ett handledarmöte planeras till den 23 maj.

Du anmäler dig till kommande månadsmöten under våren via vår hemsida och det går utmärkt att förhandsboka fika med smörgås (för 50:-) vid anmälningstillfället. Månadsmöten filmas och läggs ut på föreningens "Workplace" så du kan kika på inslagen i efterhand och behöver alltså inte missa något. Arbetsplattformen "Workplace" är en produkt tillhandhållen vår förening utan kostnad av META. Om du vill följa aktiviteterna på Workplace i din telefon rekommenderas en nerladdning av Appen.

Anders fortsätter med dagens huvudtema "Resor och äventyr" genom att först uppmana resenärerna att tänka igenom vilken kategori av resor de föredrar: Äventyrliga, tryggare charter eller t.ex Temaresor. Du kan resa med "Rosa bussarna" om du vill tänja lite grand på gränserna och inte är så noga med komfort och service. Andra alternativ är: 55+resor, SWETT ( kanske utmanande att bestiga Kebenikaise?), Pilgrimsvandringar i nordvästra Spanien ( Compostela), Fjällvandringar i Sverige eller varför inte vandringleder i din hemkommun. Det finns även möjlighet att cykla Vasaloppet, eller bo på Ishotellet i de nordligare breddgraderna av Sveriges långsmala land.

Exempel på aktivitetsresor är: golfresor, träningsresor eller hälsoresor som alla är senior-anpassade. Temaresor kan innebära operaäventyr eller varför inte prova "Res och läs- om resmålet först". Hälsoresor är väldigt populära för oss seniorer. Gamla goa och utmanande Club 33 heter Club 66 (till Thailand) för oss i mogen ålder. Eller varför inte njuta av ett kryssningsäventyr?

Kategorin "Boka själv" kan bli verklighet genom "Sky-skanner, Momondo eller Trip Advisor som frestar med "Glampling"( lyxigare camping ) som har blivit lite av en modefluga. Det går även att tågluffa i Sverige och Europa där du kan få tips på lämplig packning via "packlista.com".

Efter en välbehövlig fikapaus äntrade Gnosjöbon Thomas Bengtsson scenen för att prata lite varmt för "Trip Advisor". Om du söker en resedestination på Trip Advisor får du lätt fram omdömen om restauranger, hotell och sevärdheter skrivna av tidigare besökare. I egenskap av van resenär kan du skapa ett eget konto helt kostnadsfritt på plattformen för att vidarebefordra dina egna omdömen till andra nyfikna resenärer eller restaurangbesökare.

Efter all information till oss rese-sugna seniorer avslutades mötet med en allmän frågestund där kursbokningen i "Beda" via vår hemsida fick sitt förtydligande. Efter att du bestämt dig för önskad kurskategori och anmält dig (samt betalt kursavgift) får du ett personligt mail ett par dagar innan kursstart med inbjudan till Beda på Marklandsgatan. Den populära boken "Vår digitala värld" finns tillhanda via Bengt för 260 kronor.

Efter detta inspirerande och fakta-späckande månadsmöte fick vi återgå till det lite kylslagna Göteborgsvädret utanför församlingshemmet vid Högsbo kyrka med bara en handfull dagar kvar tills vi får skriva in maj-månad i kalendern

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar