Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Molntjänst är en teknik där data och programvara lagras och körs på servrar som är placerade på internet, istället för på en lokal dator eller server. Användare kan sedan få tillgång till dessa resurser via internet från vilken uppkopplad plats som helst. Molntjänster kan inkludera allt från enkla online-lagringslösningar till avancerade programvaror, till exempel Microsoft 365, som erbjuder en mängd olika funktioner och verktyg för att hantera data och utföra olika uppgifter.

Det finns flera fördelar med att spara datafiler och bilder i molnet:

1. Tillgänglighet: Genom att spara filer i molnet kan du komma åt dem från vilken enhet som helst med internetuppkoppling. Detta innebär att du kan arbeta från vilken plats som helst, vilket ökar din flexibilitet och produktivitet.

2. Säkerhet: Om du sparar filer i molnet behöver du inte oroa dig för att de försvinner om din enhet går sönder eller stjäls. Dina filer är säkra och skyddade i molnet, och du kan återställa dem när som helst om något skulle hända.

3. Delning: Genom att spara filer i molnet kan du enkelt dela dem med andra personer. Du behöver inte skicka filer via e-post eller USB-enhet, vilket kan vara tidsödande och osäkert.

4. Automatisk säkerhetskopiering: Många molntjänster erbjuder automatisk säkerhetskopiering av dina filer. Detta betyder att du aldrig behöver oroa dig för att förlora dina viktiga data på grund av en teknisk fel eller en annan händelse.

5. Kostnadseffektivitet: Att spara datafiler och bilder i molnet kan vara kostnadseffektivt eftersom du inte behöver investera i dyra lagringsenheter eller hårdvaror för att lagra dina data. Många molntjänster erbjuder också olika prispaket som kan anpassas efter dina behov och budget.

6. Enkelhet: Att spara datafiler och bilder i molnet är enkelt och kräver inte mycket teknisk kunskap. De flesta molntjänster har en enkel och intuitiv gränssnitt som gör det enkelt att ladda upp och hantera dina filer.

7. Skalbarhet: Molntjänster är skalbara, vilket innebär att du kan öka eller minska din lagringskapacitet efter behov. Om du till exempel behöver lagra mer data eller bilder kan du enkelt uppgradera ditt molnkonto.

8. Ökad säkerhet: Många molntjänster erbjuder högsta möjliga säkerhetsnivåer genom att kryptera dina data och bilder. Detta innebär att dina data inte kan hackas eller stjälas.

ITSeniorernas medlemsförmån, Microsoft 365 Business Basic, är en typisk molntjänst med hela 1 Tb lagringsutrymme.

Microsoft365 molntjänst är krypterad på flera nivåer.

Först och främst använder Microsoft TLS (Transport Layer Security) för att kryptera all data som överförs mellan klienter och servrar. TLS är en säkerhetsprotokoll som används för att skydda kommunikationen över internet.

Därefter använder Microsoft avancerad kryptering för att skydda data som lagras i molnet. Alla data krypteras med en unik nyckel, och dessa nycklar krypteras i sin tur med en huvudnyckel som endast är tillgänglig för Microsoft.

Microsoft365 molntjänst använder också flera lager av säkerhetskontroller för att skydda data, inklusive brandväggar, intrångsdetektering och antivirusprogram.

Slutligen är alla data i Microsoft365 molntjänst föremål för kontinuerlig övervakning och säkerhetsgranskning för att upptäcka och hantera eventuella hot och säkerhetsproblem.

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar