Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Har vi flera e-postadresser kan detta ställa till problem, speciellt om e-postadresserna är inom samma "Service provider", tjänsteleverantör som Microsoft eller Google. Exempel:

  • Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
  • Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Vi skapar gärna flera e-postadresser för olika ändamål. En e-post för privat bruk, en annan för prenumerationer av tidningar och e-handel, kanske ytterligare någon för andra syften. Inte nog med det! Önskar vi prenumerera på Youtube Music eller köpa oss fria från reklam i Youtube är ett gmail epost-konto nödvändigt för att logga in på Youtube. Eller vi önskar en prenumeration av Microsoft365 (fd Office365) som molntjänst. Då krävs en Microsoft e-postadress (oulook, live eller hotmail). 

Webbläsarna, Microsoft Edge och Google Chrome vill göra det enkelt för oss användare genom att "komma ihåg" dina inloggningsuppgifter samt spara dina spår på nätet. Detta fungerar bra under förutsättning man har EN prenumeration på Microsoft365 och en e-postadress typ Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.. Har du en prenumeration på Microsoft365 på jobbet och en prenumeration privat ställer detta till problem. För att skifta mellan de olika prenumerationerna måste man logga ut och starta om webbläsaren, och logga in på nytt. Extra knöligt för att snabbt kolla mail eller hämta en lagrad bild.

Likaväl som Microsoft kräver en Microsoft-epost vid prenumeration på Microsoft365 och en gmail-epost för inloggning till Youtube krävs en speciell e-post för inloggning till ITSeniorernas Microsoft365-prenumeration. Ex. Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.. Vår domän itseniorerna.se pekas sålunda om till Microsofts servrar genom olika tekniska inställningar hos vårt nuvarande webbhotell.

Profiler i Edge och Chrome
Båda dessa drakar bygger sina webbläsare på samma motor (Chromium). Detta tillåter att vi kan skapa olika profiler i webbläsaren för att enkelt att växla mellan våra olika e-postadresser och prenumerationer.

Har jag en outlook privat e-post och skaffar mig en prenumeration på ITSeniorernas Microsoft365 underlättas mitt webbliv genom att skapa olika profiler i den webbläsare jag normalt använder och vant mig vid.

Respektive profil håller ordning och synkar mellan dina olika enheter.

Gör nu så här för att skapa och hantera profiler i Microsoft Edge och google Chrome

Skapa och hantera profiler i Microsoft Edge

Länk till Microsoft klicka här >>. Öppnas som ny flik i din webbläsare


Skapa och hantera profiler i Google Chrome

Länk till Google klicka här >>. Öppnas som ny flik i din webbläsare

 

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar