Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00
Bild från ett tidigare månadsmöte
Bild från ett tidigare månadsmöte

Septembermånads föreningsmöte hade lockat rekordmånga seniorer och extrabord fick plockas fram och dukas upp för ett tiotal medlemmar som inte hade föranmält sig.

Anders Johansson hälsade mötesdeltagarna välkomna och informerade om vårt populära kursutbud. En del kurser visade sig redan vara fulltecknade på webben men det går att anmäla sig på väntelista. För fulltecknade kurser kan det i framtiden visa sig bli uppdelningar på flera tillfällen. Flera kurser drar igång under oktober så det kan löna sig för intresserade att ta en  extra koll för att boka upp ströplatser.

Scenen gav sedan plats för Anders Bäckman, butikschef för TELE HÅ på Skanstorget 2. Han gav en intressant inblick i framtidens allt smartare hem. Faktum är att TELE HÅ har byggt upp ett "riktigt hem" på övervåningen i den stora butiken. Där kan du själv undersöka funktionerna: Smarta lås, smart belysning och kolla in osynliga högtalare inbyggda i själva väggen. Användningen av "Interkom" gör att du kan se vem det är som ringer på dörren direkt i display och i smartphonen. Vid eventuellt strömavbrott fins en minnesbackupp som automatiskt återställer systemet i grundutförande när strömmen väl kommer tillbaka. Värmen i huset kan regleras på distans via mobilen. Små smarta videoklipp som spelades upp demonstrerade finesserna på ett utmärkt sätt.

Efter en välbehövlig fikapaus återtog Alexander Lövdahl föredragandet med en intresseväckande genomgång av: "Vår digitala värld". Att kommunicera med bild och ljud på distans med andra som vi idag gör i mobilen (med  till exempel WattsUp) gick bara för endast ett tiotal år sedan att göra via dator och Skype. En färsk undersökning visar att kanske upp till en miljon människor i vårt land lever i digitalt utanförskap. 70% av dessa människor är 65 år och äldre. 

Det fins en bok utgiven av Alexander och partner med titeln: "Vår digitala värld". Bokens kapitel tar upp funktioner som gäller både för Androida och Iphone system, där kan du hitta: Grundfunktioner och inställningar, ladda ner appar och uppdatera, ekonomi, sociala medier, underhållning samt spel för att avslutas med en ordlista. En praktisk övning för församlingen gick ut på att skanna en QR-kod med en lämplig app. Vi fick även pröva på att rikta mobilkameran mot QR-koden som då fick en liten "gul list" i displayen, tryckte du på den gick det lika bra att tyda koden med hjälp av kameran.

Mötet avslutades sedan och en tanke att ta med sig är: Kolla vårt kursutbud på webben och försäkra dig om att boka just din favoritkurs.

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar