Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Christer hälsade alla välkomna till höstens första månadsmöte och informerade om den fina totalrenoveringen av vår kurslokal "Beda" på Marklandsgatan 49.

IT- Seniorerna har nu 624 medlemmar inkluderat nytillskottet genom bostadsrättsföreningen med boende som kanske behöver få tydligare markeringar om våra aktiviteter dels genom en skylt vid dörren och en "flagga" utanför lokalen när vi har kurser där. Supporten kör igång sin verksamhet i "Beda" nionde september. Kursverksamheten i september börjar med - IPhone och IMowie- nittonde och tjugoåttonde.

Anders Johansson tog över informationen om fortsatta kursaktiviteter i oktober som bland annat innefattar grunder för IPhone och Androida telefoner samt Win 10 och "hantera Zoom". Vidare kommer Thomas att ha "lär känna din webbläsare" på distans. Även kurserna "Trafiken idag", "mat på nätet" samt en intressant kurs om hur vi på bästa sätt hanterar våra lösenord går av stapeln under oktober. Påbyggnadskurserna i IPhone och Androida telefoner följs av ""arbeta och spara i Google-molnet" och IT-Seniorerna förnämliga "Office 365" ( 3 tillfällen- som snabbt blev fulltecknad!) samt en genomgång av populära "Facebook"- Metas plattform för sociala kontakter.

Längre fram kommer "Beda" att inbjuda till kurser för att hantera din IPad eller din Androida surfplatta på bästa sätt. Distanskurserna som leds av Thomas har den prima fördelen att du kan ta del av kunskaperna när du själv har tid men kräver att du kan hantera din webbläsare och upplevs bäst av personer som har en MAC-dator. Innan Christer avslutade mötet och uppmanade oss att anmäla intresse för kursdeltagande så snart som möjligt fick vi en uppmaning av Anders att gå in och lyssna på musik/podd- tjänsten "Spoyify" som kan användas kostnadsfritt. Ett "reklamfritt" Spotify abonnemang kostar mellan 109:- till 189:- per månad beroende på om det skall njutas av en person eller två upp till en hel familj.

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar