Vi hälsar alla nya medlemmar välkomna till till vår ideella förening ITSeniorerna

Att bli medlem

 • För att bli medlem måste medlemsanmälan skickas in. Vårt formulär eller anmälan via sms.
 • Godkänt våra medlemsvillkor
 • Betalt medlemsavgiften
 • Vi kontrollera att medlemsanmälan är korrekt och att medlemsavgiften är betald
 • Bekräftelse på medlemskap via e-post med inloggningsuppgifter till vår hemsida
 • Inbjudan till Workplace Advance

Efter inloggning har våra medlemmar möjlighet att ta del av vår ideella förenings gemenskap

 • Kursprogram. Både på distans och kurser i våra lokaler. Med anledning av Corona är kurser i vår lokal för tillfället inställda
 • Informationsmöten
 • Support
 • För den datorvane medlemmen söka medlemsförmånen Office365 E1
 • Gemenskap med it-intresserade medlemmar på vårt gemensamma nav för kommunikation, Workplace Advance

Workplace Advance
Workplace är ett slutet system (webbplats) enbart för oss medlemmar. Icke medlemmar har inte tillträde till denna webbplats. Administratörer kan skapa tillfälliga gästkonton. På Workplace finns ett antal grupper. En del grupper är gemensamt för alla medlemmar. Några grupper är skapade av våra medlemmar för deras särintressen. Videosamtal, chatt, inlägg och kommentarer är till för kommunikation medlemmar emellan. I Grupp eller enskilt.

Grupper för distanskurser
Workplace är vår plattform för kurser på distans. Dessa grupper har ordet "Kurs" som förtecken i gruppnamnet. Till exempel "Kurs - Säker Surf". I dessa grupper lägger handledaren upp kursmaterial, vilket enbart är till för medlemmar som anmält sig till respektive kurs på vår hemsida. Handledaren avgör hur länge gruppen och kursmaterialet skall vara tillgängligt för kursdeltagarna.

Någon, eller några dagar innan kursstart får kursmedlemmarna inbjudan till sin kursgrupp. Gruppen kan finnas kvar. Handledaren kan uppdatera kursmaterialet, radera chatt, inlägg och kommentarer och förbereda för kommande kurstillfällen.