Webinar på vårt digitala nav, Workplace Advance, får ersätta föreningens månadsmöten i föreningslokalen Högsbo. Under rådande omständigheter är det inte helt enkelt att hitta alternativ till fysiska månadsmöten. Möten där fikapausen, mellan och eftersnack har varit näst intill lika betydelsefullt som själva agendan. En agenda med intressant IT-innehåll. Ofta med gästföreläsare. 

Nu är läget som det är. Vår uppgift som IT-förening är att förmedla kunskap om modern kommunikation till våra medlemmar genom kurser, månadsmöten, support med mera. När det gäller månadsmöten håller vi fast vid den sista tisdagen i månaden. Skillnaden blir digitala möten, eller webinar som det också kallas för. Vår gemensamma plats är som bekant Workplace Advance. Ett digitalt nav som egentligen har allt man kan önska för digitala möten. Föreläsaren kan via "LiveVideo" nå alla mötesdeltagare online. Föreläsaren kan även dela sin skärm så deltagarna kan följa med händelserna. Ungefär som en datorprojektor vid fysiska möten. Bildspel, Powerpoint eller annan typ av presentation.

Upplägget - ett förslag
Mötet börjar som vanligt klockan 12:00. Föreläsaren visar och berättar under ca 30 minuter. Därefter frågestund på ca 30 minuter via chattfunktionen. Självklart finns rejäla utrymmen för ändrat upplägg. 

Fördel med webbinarium
Materialet kan ligga kvar, om föreläsaren ger sitt godkännande. Enkelt att vid ett senare tillfälle gå igenom materialet om man missat någon väsentlig information.

Gruppen vi använder för våra webinar heter kort och gott "Webinar".