Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Det är allmänt känt att internet används flitigt av personer som inte alltid har goda avsikter. Vi har genom historien sett många exempel på detta. Till exempel de omtalade så kallade ”Nigeriabreven” som efter internets intåg kom via e-post. Det hela gick ut på att man skulle betala en summa pengar för att få ta del av en större summa pengar i slutändan. Vi vet förstås att detta var den enklaste formen av bedrägeri. Självklart kom det aldrig några pengar när man väl betalat.

Bedrägerier har funnits genom alla tider men på senare tid så har bedragarna börjat nyttja tekniken och människors rädsla och okunnighet.

Just nu är det en ökning av antalet inkommande e-postmeddelanden av utpressningstyp som borde klassats som spam, men det verkar som om flera tar sig igenom spamfilter.

Detta rör det sig om utpressning där bedragaren påstår att den tagit sig in på din enhet när du kollat på ”porrsidor” och därmed kunnat se vad du sett på din enhet och även spelat in dig via din webbkamera. Personen hotar att släppa detta videomaterial till familj, vänner och kollegor om du inte betalar en summa pengar. Summor på 500-800 USD (cirka 4500 – 7000kr) har nämnts. Personen vill att denna summa pengar betalas via kryptovalutan Bitcoin, en anonym valuta som är svår att spåra för rättsväsendet. Vidare påstås det att en timer börjat räkna ner från och med att du öppnar e-postmeddelandet, och att du har 48 timmar på dig att betala – detta stämmer inte heller.

”Man ska absolut inte göra något som står i mejlet, bara radera det. Man ska inte lämna ut några uppgifter om sig själv.”

Det är tyvärr väldigt enkelt att skicka e-post med förfalskad avsändare och det är precis vad som skett i detta fallet. Meddelandet har skickats från servrar i alla möjliga länder, med förfalskad avsändare så att det ska se ut som att det är din egen e-postadress som skickat det till dig trots att det egentligen inte är det.

Din e-postadress har de troligtvis kommit över när någon tredje part där du är eller har varit registrerad blivit utsatt för intrång. Det är många stora företag som tyvärr har råkat ut för detta och därigenom har då bedragarna samlat in e-postadresser.

Om dom i mailet skriver ut ett lösenord du använder/har använt så har dom troligtvis fått tag på det från en tidigare läckt databas. Finns massvis av databaser med lösenord och mailadresser som har läckt ut på nätet från många olika företag som har blivit hackade. Om det är så att du känner igen lösenordet är det ett gott råd att omedelbart ändra lösenordet.

 

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar