Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

HDR (High Dynamic Range) är en funktion som finns på de flesta, om inte alla, smartphones i dag. HDR innebär att kameran tar flera bilder med olika ljusexponering. Bilderna slås sedan ihop för att ge en bild som visar ett bredare färgspektrum och mer kontrast (djup svärta och ljust vitt). Till exempel är det enkelt att få det verkliga objektet, till exempel ett hus eller människa, nedmörkad, om man har en väldigt ljus himmel som bakgrund. En van fotograf med systemkamera är väl medveten om problemet och kompenserar naturligtvis med olika kamerainställningar. För oss som använder våra smarta mobiler som kameror heter lösningen HDR.

För att aktivera HDR på din smartphone gäller det att öppna det inbyggda kameraprogrammet. Hur man gör beror givetvis vilken typ av märke och modell på mobilen man har. Generellt är inställningen inte svår att hitta. HDR kan också ha olika namn beroende på vilket märke/modell på mobilen. Vissa kallar det "Rich Tone" eller "Dynamic Tone". Mobilens manual eller hemsida har i regel beskrivningar om de olika inställningarna.

 

 

 

 

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar