Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

Under måndagskvällen har iOS 12 blivit tillgänglig för nedladdning.
En funktion som gör att man lättare kan styra hur man använder sin telefon och memojis är två av nyheterna.
Men för de som har en äldre Iphone kan det vara klokt att vänta några dagar med uppdateringen.

En av de största nyheterna med det Apples nya mobila operativsystemet är att man kan styra hur lång tid man kan använda olika appar.

– Under ”begränsningar” i telefonen kan man styra skärmtiden för sig själv, eller inte minst för barnen. Man kan till exempel bestämma att barnet får vara inne på Facebook i en timme och sätta upp ett lösenord så att det inte går att komma förbi det, säger Aftonbladets teknikexpert Peter Pettersson.

En annan nyhet är att man nu kommer att kunna göra memojis, emojis som ser ut som en själv med ens egna ansiktsdrag. Det kommer också bli lättare att se hur telefonens batteri förbrukas och vilka appar det är som drar mest batteri.

Går fortare att öppna appar

Telefonerna kommer också att bli snabbare med det nya operativsystemet.

– Det kommer att gå snabbare att starta appar än vad det har gjort tidigare. Det är något jag tror att folk kommer att uppskatta. Alla sådana funktioner, som att öppna kameran eller att skriva på tangentbordet kommer att gå snabbare oavsett om du har en äldre telefon eller inte. Enligt Apple ska uppdateringen ge bättre funktioner hela vägen tillbaka till Iphone 5s, säger Peter Pettersson.

Peter Pettersson framhåller dock att hastighetsökningen blir mindre ju äldre telefonen är, eftersom de äldre telefonerna har en långsammare processor.

–  En Iphone 5s har inte alls de tekniska förutsättningarna som de nyare telefonerna har, säger Peter Pettersson.

Han rekommenderar också de som har en äldre Iphone, av modellen 5s eller 6, att hejda sig och vänta ett litet tag innan de laddar ner det nya operativsystemet.

Kan vänta några dagar

– Även om Apple säger att uppdateringen kommer att funka på en Iphone 5s så funkar den inte lika bra på 5s som den funkar på de nya telefonerna. Ju äldre telefonen är, ju besvärligare blir det med uppdateringarna.

Har man laddat ner det nya operativsystemet och inser att den har gjort telefonen långsam och sämre, så är det mycket svårt att gå tillbaka till ett tidigare operativsystem.

– Så har man en Iphone 5s eller Iphone 6 och tycker att det fungerar hyggligt behöver man inte kasta sig över en uppdatering, då kan man vänta några dagar och se hur det går för andra med en äldre telefon som har gjort uppdateringen. Men har du en Iphone 6s, eller en nyare Iphone, är det inga problem alls och då är det bara att tuta och köra, säger Peter Pettersson.

Saxat från Aftonbladet

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar