Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00

All digital Week är en satsning inom EU för att skapa en ökad digital delaktighet i samhället. Vill du lära dig mer om den digitala världen och få koll på hur appar, Swish, BankID och andra digitala tjänster fungerar? Delta i All Digital Week som anordnas av Mölndals stads IT-avdelning i samarbete med Vård och Omsorg samt Kultur och Fritid och ITSeniorerna.

Plats: Mölndals stadsbibliotek

Tillgänglighet: Hörslinga, rullstolsramp och hiss finns.

Kostnad: Gratis. Ingen föränmälan krävs. 

Program tisdagen den 20 mars

Grundkurs iPad/iPhone ITSeniorerna  kl. 12.30

Hantering av digitala verktyg, kl. 10-14 (ITSeniorerna hjälper till)

  • Praktisk hantering av dator/surfplatta/mobiltelefon
  • Skapa e-postadress, Apple-ID m.m.
  • Installera appar
  • Hur tar jag kort och gör film?
  • Frågor kring bredband

Kommunicera på internet, kl. 10-14

ITSeniorerna hjälper till med

  • Skype
  • Facetime
  • Facebook
  • Instagram
  • Whatsup

 

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar