Marklandsgatan 49-51, Göteborg Besök oss fred: 09:00 - 12:00


iCloud, Google Drive och OneDrive är gratis kontorspaket och smarta molntjänster

Apple iCloud Google Drive Microsoft OneDrive

Arbetet med att presentera utbildningsmaterial (videoformat) över de "TRE STORA" inom inom genren "Molntjänster" ligger nu i färdigt skick. Det är inga fördjupningar utan får ses som ett smakprov på vad som erbjuds som gratistjänster. 

”Att arbeta i molnet”
Arbeta och lagra dokument på distans. I stället för att spara exempelvis en textfil eller kalkylark på den egna hårddisken lagrar vi den på en dataserver hos företag som Microsoft, Apple eller Google. 

Poängen är att vi kommer åt den här filen oavsett var vi befinner oss. Hemma, på semesterresan, i fritidshuset. Eller på ett internetkafé/bibliotek. Vad som krävs är en internetuppkoppling (WiFi). Och självklart en "enhet" typ persondator, surfplatta, eller en smart mobil.

Men molnet gör det inte bara möjligt att komma åt dina egna dokument överallt. Det blir även enkelt att dela dem med andra och jobba tillsammans. Tack vare molnbaserade kontorsprogram går det utmärkt att skriva och redigera dokument, kalkylera och göra presentationer direkt i webbläsaren.

Bland molntjänsterna märks bland annat Microsoft, Google och iCloud.

Google Drive?
Google Drive är namnet på den nätdisk som används av många olika Google-tjänster. Bland annat lagras ordbehandlingsfiler från Google Dokument, kalkylblad från Google Kalkylark och presentationer från Google Presentationer – men också foton och säkerhetskopior från din Android och iPhone mobiltelefon. Google Drive används dessutom som ett övergripande namn för alla molntjänster.

Vilka är alternativen?
Googles konkurrent Microsoft erbjuder också ett paket med molntjänster. Microsofts variant heter OneDrive. Apple har ett motsvarande system som heter iCloud. Det funkar utmärkt för Iphone, Ipad och Mac-datorer. Även om du har en PC fungerar iCloud förvånandsvärt bra.

Vilken man väljer är en smaksak – både Google Drive, Microsoft OneDrive och iCloud fungerar utmärkt både på Windows, Android och Iphone/Ipad.

Microsoft Office fungerar på samma sätt som Google Drive och iCloud.

Vilka är systemkraven?
För att använda Google Drive, OneDrive och iCloud krävs bara att du är uppkopplad på internet, och tjänsten fungerar lika bra på Windows, Mac och Linux. Det enda som behövs är en webbläsare. Google Drive funkar bäst i Google Chrome men det går även att använda exempelvis Microsoft Edge eller Firefox.

Google Drive, OneDrive och iCloud finns även som appar för Android och Iphone/Ipad.

Vad kostar det?

  • Google Drive är gratis för oss vanliga konsumenter Du får ett lagringsutrymme på 15 GB, vilket räcker till att lagra flera tusen bilder och ett nästan oändligt antal textdokument. Behöver du mer utrymme betalar du SEK 19.-/månaden och för 100 gigabyte och SEK 99.- får du 1 000 GB.
  • Microsoft Onedrive är gratis och ditt lagringsutrymmer är 5GB. För 50 GB betalar du SEK 16.79/månad.
  • iCloud från Apple är gratis och ditt lagringsutrymme är 5GB. För 50 GB betalar du SEK 9.-/månaden

Ovanstående priser noterades i augusti 2018

Vad behövs?
För att nyttja dessa molntjänster måste man ha ett e-postkonto hos respektive leverantör av dessa molntjänster.

Övrigt
Att skaffa ett e-postkonto hos någon av de TRE STORA är gratis och tar några minuter att registrera. I och med att det är gratistjänster får man räkna med reklam, så kallade banners, kan dyka upp när du hämtar eller skicka e-post. 

Login

Vi använder cookies

Vi använder cookies i syfte att anpassa och förbättra innehåll och tjänster och tillhandahålla en säkrare upplevelse. Du kan när som helst granska inställningarna för cookies i din webbläsare. De används också för att underlätta föreningens tjänster till våra medlemmar