Logga in  \/ 
x
eller
x
Medlemsanmälan
x

Office 365 Enterprise för medlemmar

Ett fantastiskt erbjudande till våra medlemmar. Office 365 Enterprise E1.

Genom avtal med Microsoft Inc. kan vi nu erbjuda de medlemmar, som så önskar, hela Office 365 som molnettjänst. Normalpris ca 800.-/år.
Svensk version med svensk rättstavning.

Vad är då Office 365

Sommaren 2011 såg Microsofts molntjänst Office 365 dagens ljus och på den tiden ingick bara en handfull tjänster. Sedan dess har mycket hänt och mängder med tjänster har tillkommit. Många företag är idag på väg in i Office 365.

Det vi erbjuder våra medlemmar heter egentligen Office 365 Enterprise E1. Office 365 E1 är den mest kompletta tjänsten i Office-suiten. Det för oss vanligaste applikationerna är

  • MS-Word
  • MS-Excell
  • Powerpoint

Dessutom finns en rad användbara tjänster såsom kalender mm.

Office 365 är egentligen ett kontorspaket för proffsen. Kan vara troligt att för de flesta av oss är denna tunga molntjänst en smula att ta i. En del av oss vill emellertid ha ett fullvärdigt Excell för att kunna göra proffsiga kalkyler. Eller en ordbehandlare som innehåller allt vad ett riktigt drivet proffs önskar sig.

 

OBS!! Viktigt

Office 365 är en molntjänst. Som användare är det en klar fördel att du verkligen kan hantera din webbläsare. Om den heter Chrome, Microsoft Edge eller Safari från Apple, har egentligen ingen betydelse. Ingen programvara installeras i din dator. Du når dina applikationer (dokument mm) från i princip vilken uppkopplad enhet som helst. Surfplatta, dator eller smart mobil fungerar.

Detta är inget tidsbegränsat erbjudande. Du har ditt proffspaket av Office 365 gratis, så länge du är medlem i vår förening. 


Systemkrav

  1. Bildskärm Windows: 1280 × 768 skärmupplösning
  2. macOS: 1280 × 800 skärmupplösning
  3. Operativsystem Windows: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 Service Pack 1
  4. Webbläsare: Aktuell version av Microsoft Edge, Internet Explorer, Safari, Chrome eller Firefox.
  5. Övrigt: Bra Internetanslutning.

 

 

ITSeniorerna i Göteborg. Mobil: 0705-206 809

Marklandsgatan 49  414 77 GÖTEBORG